Photo by Mr. Beanbum from Pexels

17 maja, 2020 w edukacja

Jaka jest ROLA OPIEKUNA PODCZAS ZAJĘĆ GORDONOWSKICH?

To pytanie często zadają nam rodzice. Większość z nich intuicyjnie wie co robić... Jednak obserwujemy, że niektórzy są nieco stremowani nową sytuacją… Usystematyzujmy więc nieco:
Przede wszystkim, pamiętaj, że na zajęcia przychodzisz dla dziecka i jest to Twój wyjątkowy czas z maluszkiem. Bądź więc AKTYWNA / AKTYWNY. Ruszaj się w pulsie muzyki i śpiewaj z osobą prowadzącą DO dzieci, a jeżeli trochę się jeszcze wstydzisz, to chociaż mów wspólnie z nią rytmiczanki - to jest na początku łatwiejsze. Twoje dziecko będzie Cię obserwować i naśladować. Ruch i oddech jest nieodłącznym elementem uczenia się u dzieci.
Podczas zajęć staraj się aktywnie uczestniczyć w zabawach muzycznych, zamiast rozmawiać z innymi rodzicami o tym, który ząbek akurat wyrzyna się Twojemu maleństwu... Przecież można spokojnie porozmawiać na ten temat po zajęciach :).
Pamiętaj, na zajęciach gordonowskich naszym językiem jest muzyka, bo to jej się na nich uczymy. Nie wydawaj więc swojemu dziecku słownych poleceń i nie komentuj wszystkiego, co "ciocia" prowadząca zrobiła. Pozwól dziecku, aby oceniło to samo i nie zmuszaj go do żadnych reakcji - zwłaszcza ruchowych. Dziecko podczas zajęć powinno mieć możliwość swobodnej reakcji na muzykę. Wtedy może ją przeżyć i zrozumieć. Możesz je pokołysać w pulsie, ale nie poruszaj jego rękami, ani nogami.
Nawet, jeżeli Twoje dziecko przez jakiś czas chciałoby obserwować zajęcia z boku, pozwól mu na to. Czyż nie uczy się wszystkiego obserwując, a potem naśladując Rodziców?
Zajęcia trwają tylko chwilę w perspektywie tygodnia. Poświęć ją dziecku i sobie.

Tak: SOBIE! Czy wiesz, że Ty również korzystasz z zajęć umuzykalniających? Czy zauważyłaś/zauważyłeś, że po zajęciach jesteś w pogodnym nastroju? Czy nie jest tak, że coraz chętniej i lepiej śpiewasz i często jesteś w stanie przewidzieć w myślach jak będzie brzmiał motyw tonalny do powtórzenia? Czy nie jest tak, że melodie i rytmiczanki, które usłyszysz na zajęciach, potem po prostu za Tobą „chodzą”? Tak, tak! Uczysz się praw muzyki, jej melodii, harmonii i rytmu RAZEM ze swoim dzieckiem! I to jest TO!


 

Małgorzata Grabska


Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}